ETS - nowoczesny system budowlany - Aktualności LK&PROJEKT
Szukasz domu nowoczesnego? Kieruj się na www.domynowoczesne.com
LKProjekt Zadzwón do Nas
(12) 411 88 45

Wyszukiwarka

nazwa projektu
powierzchnia użytkowa *
od do
wyszukiwanie zaawansowane »
* bez garażu, piwnic, strychu, pomieszczeń dodatkowych


ETS - nowoczesny system budowlany

Projekty domów LK Projekt Aktualności ETS - nowoczesny system budowlany

Termo Organika Sp. z o.o. od kilkunastu lat dostarcza na polski rynek budowlany płyty izolacyjne ze styropianu o najwyższych parametrach użytkowych a od niedawna oferuje również do sprzedaży kompletny, markowy SYSTEM ociepleń Platinium. Firma ta intensywnie poszukuje nowoczesnych rozwiązań, dających najbardziej użyteczne produkty wysokiej jakości. Dzięki innowacyjności i modyfikacjom oraz zmianie technologii Termo Organika uzyskała produkty, odpowiadający wymaganiom klienta XXI wieku. Wyroby, które dotychczas zdobyły Państwa szczególne uznanie - srebrnoszary styropian Platinium, o bardzo wysokich parametrach izolacyjności oraz niepowtarzalny materiał izolacyjny o wysokiej, gwarantowanej jakości – STYROPIAN W KROPKI, to efekt wytrwałości firmy w poszukiwaniu produktu do jak najlepszej izolacji budynków.
   
 
Krakowska firma przykłada ogromną wagę do stałej kontroli jakości swoich produktów, dlatego we wszystkich jej zakładach znajdują się nowocześnie wyposażone laboratoria kontrolno-badawcze. Warto podkreślić, że produkty marki Termo Organika były wielokrotnie nagradzane przez prasę branżową i specjalistyczne Instytuty. Rok 2007 i 2008 był dla przedsiębiorstwa potwierdzeniem pozycji i roli firmy – m.in. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku przyznawał  nam tytuł Budowlanej Marki Roku w branży styropianowej.
W 2009 roku Termo Organika Sp. z o.o. została wyłącznym dystrybutorem produktów firmy IZODOM 2000 POLSKA oferującej elementy na bazie styropianu do budowy domów w systemie ICF. Insulating Concrete Forms to tak zwany system szalunku traconego. System ICF znany jest od kilkudziesięciu lat w krajach Europy Zachodniej, Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych Ameryki, a od ponad dwudziestu lat także w Polsce.    

Nowy produkt Termo Organiki to system budowy ETS DOM. ETS DOM to energooszczędny, trwały, szybki w budowie dom. Styropianowe elementy systemu ETS DOM pozwalają wybudować kompletny budynek o dowolnej funkcji architektonicznej. System zawiera elementy do budowy; fundamentów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz stropów. Nowością systemu ETS DOM na polskim rynku są elementy do budowy domu wykonane na bazie Neoporu – surowca firmy BASF, który firma kilka lat temu wprowadziła na rynek dociepleń w postaci płyt styropianowych PLATINUM i PLATINUM +. Srebrnoszare płyty odniosły sukces ze względu na wyjątkowe parametry izolacyjne. Zastosowanie tego materiału do produkcji styropianowych elementów ETS DOM podnosi klasę energetyczną budynku nimi wybudowanego.

System ETS DOM to trzy podstawowe rodzaje ścian różniących się między sobą min.: grubością tworzywa piankowego jednej ze ścianek elementów szalunkowych, konstrukcją elementów oraz współczynnikiem przenikania ciepła U.
System ETS DOM daje zatem możliwość wznoszenia ścian budynków w trzech różnych wariantach. Dla każdego z nich został wyliczony współczynnik przenikania ciepła U co obrazuje poniższa tabelka:

 
     

 

 

 


 

ZASTOSOWANIE systemu ETS DOM
Używając elementów systemu ETS DOM można wykonywać zarówno piwnice częściowo oraz całkowicie zagłębione w ziemi jak i kondygnacje nadziemne. System ETS DOM można stosować w każdym rodzaju budownictwa:
- budynki mieszkaniowe jedno- i wielorodzinne
- budynki gospodarcze, inwentarskie, warsztaty
- obiekty magazynowe, chłodnie i przechowalnie
- obiekty użyteczności publicznej:
sklepy wielkopowierzchniowe, pawilony, szkoły szpitale itp.

WŁAŚCIWOŚCI
Właściwości fizyczne materiału
Gęstość tworzywa z jakiego wykonane są elementy systemu ETS DOM wynosi ok 30 kg/m3. Tworzywo w budowlanych kształtach ma więc około dwukrotnie większą gęstość od gęstości płyt styropianowych powszechnie stosowanych w budownictwie. Spieniony polistyren charakteryzuje również bardzo niska nasiąkliwość. Chłonność wody wynosi od 1,5% do max do 3,5. Tworzywo to przepuszcza natomiast powietrze wraz z zawartą w nim parą wodną. W przedziale temperatur od – 40ºC do + 90ºC spieniony polistyren nie zmienia swoich właściwości. W konsekwencji powyższego, czynniki atmosferyczne nie wpływają w sposób istotny na właściwości fizyczne i chemiczne tworzywa.
Właściwości biologiczne materiału
Elementy ETS DOM są zdrowe, nie posiadają żadnych wartości odżywczych dla mikroorganizmów oraz nie ulegają procesom gnicia. Nie wywołują pleśni, grzybów i bakterii oraz wilgoci. Nie starzeją się, a ich własności izolacyjne nie ulegają zmianie w niskich temperaturach ani w środowisku o wysokiej wilgotności
Pozostałe cechy styropianu
• Niska przewodność cieplna niezależnie od warunków otoczenia
• Odporność na zawilgocenie
• Efektywne wykorzystanie wszystkich elementów systemu – bezodpadowe wznoszenie budynku
• Łatwość obróbki, przycinanie na zimno i precyzyjne przycinanie na gorąco
• Duża wytrzymałość mechaniczna i kształtowa całej izolacji
• Bezpieczny dla zdrowia (opakowania na żywność)
• Przyjemny w dotyku i nie drażni skóry, nie wymaga stosowania środków ochrony osobistej (rękawica, maska)
• Lekki w transporcie
• Nieszkodliwy dla człowieka i środowiska
• Obojętny na warunki atmosferyczne

SPOSÓB UŻYTKOWANIA

Wszystkie elementy systemu posiadają na swoich zewnętrznych płaszczyznach pionowe rowkowania. Szerokość rowka wynosi 3 mm, a jego głębokość - 1 mm. Rowki te wyznaczają linię cięcia danego elementu, w wypadku konieczności dopasowania długości danego elementu szalunkowego do miejsca jego wbudowania w ścianę. Pustaki można dowolnie dzielić na długości - co 5 cm. Konstruowanie narożników, wykonywanie otworów okiennych i drzwiowych wymaga zaślepienia pustaków skrajnych. Zaślepia się również elementy przecięte w płaszczyźnie wykonanego cięcia. Zamknięcie wewnętrznej części pustaka, która ma być wypełniona przez beton, wymaga użycia półeliptycznych zatyczek lub elementów szufladkowych.
Wznoszenie  ścian   
Wznoszenie ścian polega na poziomym łączeniu kształtek poprzez nakładanie ich na siebie i lekkie naciśnięcie w miejscu przewiązek tak, by zamki w jakie wyposażone są dolne i górne krawędzie pustaków połączyły się poprzez wzajemne pionowe wsunięcie. Należy pamiętać aby przewiązki wykonane z tworzywa piankowego łączące ścianki elementów szalunkowych były ustawione jedna nad drugą żeby zapewnić jak najłatwiejszy przepływ mieszanki betonowej układanej wewnątrz elementów szalunkowych.
Zbrojenie
W szczególnych wypadkach (określonych w dokumentacji projektowej wykonywanego obiektu) należy stosować zbrojenie rdzenia betonowego.
Zbrojenie poziome - o ile jest wymagane ze względów statycznych - układa się na przewiązkach w miejscach do tego przewidzianych Zbrojenie pionowe i poziome ułożone wewnątrz elementów szalunkowych wiąże się ze sobą w sposób tradycyjny zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi wykonywania robót zbrojeniowych. Godnym podkreślenia jest fakt, że w większości przypadków, dla budynków jednorodzinnych (poza nielicznymi wyjątkami takimi jak: wieńce, narożniki, nadproża oraz zbrojenie wokół otworów drzwiowych i okiennych) nie ma potrzeby zbrojenia ścian. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy obiekt realizowany jest w rejonie szkód górniczych, lokowany jest na nienośnych podłożach lub specjalne przeznaczenie obiektu powoduje powstawanie obciążeń nietypowych dla normalnych elementów konstrukcyjnych, jakie występują w budynkach jednorodzinnych. Jedynymi uprawnionymi osobami, które decydują o ilości zbrojenia są autorzy dokumentacji projektowych.
Betonowanie
Elementy szalunkowe można betonować jednorazowo na wysokość jednej kondygnacji, ale nie wyżej niż 3 metry. Klasyczna metoda to betonowanie przy użyciu pompy. Winno ono być przeprowadzone przez wykwalifikowanych pracowników. Innym sposobem jest technika betonowania przy użyciu silosa. Stosuje się ją dla ścian o grubości min. 35 cm. Taki sposób betonowania realizowany jest bardzo często przez wykonawców niemieckich. Jeżeli wykonawca decyduje się na betonowania ręcznie przyjmuje się takie rozwiązanie jako prawidłowe jednak pod warunkiem, że jakość betonu odpowiadać będzie wymogom obowiązujących norm a betonowanie odbywać się będzie etapami na maksymalną wysokość 75 cm (to jest po trzy warstwy pustaków) z tym, że zawsze górna warstwa pustaków napełniana będzie betonem do połowy swej wysokości. W celu usprawnienia pracy Termo Organika proponuje stosowanie specjalnych blaszanych lejów, które chronią ząbki elementów przez zabrudzeniem betonem. Termo Organika Sp. z o.o. prowadzi sprzedaż lejów do betonowania ręcznego (można je obejrzeć na stronie internetowej).

Do zagęszczania betonu nie wolno używać powszechnie stosowanych wibratorów. Zagęszczanie betonu ułożonego w szalunku z tworzywa piankowego powinno być realizowane poprzez:
• sztychowanie świeżo ułożonego betonu przy pomocy żerdzi
• opukiwanie zabetonowanych już elementów szalunkowych w sposób nie powodujący odkształceń wykonywanej ściany Obie metody mają na celu maksymalne zagęszczenie układanej w ścianie mieszanki betonowej oraz wyeliminowanie możliwości powstawania jakichkolwiek kawern w rdzeniu ściany.

TECHNOLOGIE WYKAŃCZANIA

Do wykończenia zewnętrznego ścian najbardziej odpowiednie wydaje się zastosowanie tynków cienkowarstwowych zbrojonych siatką z włókna szklanego. Innym rozwiązaniem są tynki gipsowe wykonywane ręcznie lub lepiej maszynowo o grubości 10 – 12 mm. Tynki te układa się bezpośrednio na powierzchni pustaków styropianowych bez konieczności wcześniejszego, specjalnego przygotowania tych powierzchni.

Instalacje elektryczne i wodno – kanalizacyjne układa się w wewnętrznej warstwie pustaków po uprzednim wycięciu w nich odpowiednich kanałów. Do wycinania można użyć odpowiednio przystosowanej lutownicy transformatorowej z rozbudowaną pętlą wykonaną z drutu.Przewody elektryczne należy układać w rurach karbowanych z PCV. Prace instalacyjne wykonuje się przed przyklejeniem arkuszy suchego tynku gipsowego. Przewody wentylacyjne i kanalizacyjne można prowadzić w kanałach wewnątrz pustaków montując je przed ułożeniem betonu.

Zamocowania dla obciążeń do 4,0 kg (np. obrazy, lustra, niewielkie ozdoby) można wykonywać w warstwie suchego tynku lub tynku używając wkrętów lub gwoździ stalowych wbijanych w arkusz suchego tynku lub tynku. Przy większych ciężarach należy używać odpowiedniej długości kołków rozporowych (lub dybli) i mocować je w monolitycznym rdzeniu betonowym ściany. I tak: kołek rozporowy o średnicy 8 mm i długości 150 mm, zakotwiony w rdzeniu betonowym na głębokość 100mm przenosi obciążenie 150 kg. Szafki kuchenne mocowane są przy pomocy dwóch kołków w związku z czym szafkę taką można obciążać 300 kg.


EKOLOGIA
Technologia budowania w systemie ETS DOM jak i sam proces produkcji elementów tego systemu są
bardzo przyjazne środowisku naturalnemu. Użycie pustaków styropianowych do budowy domu znacznie zmniejsza zużycie energii grzewczej co przekłada się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i pyłów do atmosfery. Fakt, że elementy na dom jednorodzinny można przetransportować jednym autem również nie jest bez znaczenia dla „ogólnej kwoty emisyjnej CO2” związanej z budową. Możliwość dokładnego wyliczenia potrzebnej ilości kształtek do wybudowania konkretnej konstrukcji minimalizuje ilość odpadów wywożonych z placu budowy. Brak konieczności budowy skomplikowanych rusztowań drewnianych zmniejsza zużycie drewna i minimalizuje ilość śmieci na placu budowy. Tworzywa na bazie styropianu są nieszkodliwe dla środowiska, roślin, zwierząt i ludzi. Nie rozpuszczają się w wodzie. Bardzo łatwo poddają się recyklingowi – tak w zakładach produkujących kształtki jak i u producentów surowca. Podczas procesu produkcyjnego nie są używane żadne substancje toksyczne. Przy odpowiednio zorganizowanym procesie produkcyjnym jest on bezodpadowy a to znaczy, że fabryka nie generuje żadnych pozostałości stałych! Nowoczesny park maszynowy i odpowiednie instalacje umożliwiają produkcję bez obciążania środowiska ściekami przemysłowymi. Czynniki te sprawiają, że społeczeństwa Europy Zachodniej - wyczulone na punkcie ekologii - bardzo chętnie sięgają po tą technologię. Hitem są domy niskoenergetyczne i domy pasywne budowane właśnie w technologii szalunku traconego przede wszystkim z powodu oszczędności na kosztach ogrzewania i emisji dwutlenku węgla w czasie wieloletniej eksploatacji. Kraje takie jak Wielka Brytania, Szwecja, Holandia już wprowadziły ulgi podatkowe dla budujących w ciepłym systemie szalunku traconego. Ponieważ limity emisji gazów cieplarnianych wprowadzono niedawno w całej Unii Europejskiej możemy się spodziewać, że już niedługo tego typu ulgi finansowe zostaną wprowadzone i w Polsce. Technologia stosowana w ETS DOM Termo Organiki wpisuje się w pojęcie zrównoważonego rozwoju – sustainable development.
Technologia ETS DOM uzyskała wszelkie wymagane polskimi przepisami Świadectwa Dopuszczenia do stosowania w budownictwie wydane przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, Państwowy Zakład Higieny a także przez Niemiecki Instytut Techniki Budowlanej w Berlinie.
   

Termo Organika jest w stanie dostarczyć na rynek elementy styropianowe, które pozwolą na wzniesienie rocznie kilku tysięcy domów mieszkalnych. Dzięki łatwości montażu elementów i możliwości znacznego obniżenia kosztów budowy, a przede wszystkim zdolności uzyskania znacznych oszczędności na ogrzewaniu przez cały okres użytkowania budynku, system ETS DOM jest idealny zarówno dla inwestorów budujących samodzielnie jak i firm deweloperskich oraz wyspecjalizowanych firm budowlanych. Rosnące ceny paliw energetycznych, nieustannie zaostrzające się przepisy dotyczące ochrony środowiska i konieczność zmniejszania emisji spalin do atmosfery powodują, że ETS DOM jest interesującą ofertą na rynku budowlanym.
    

dodano: 2011-03-22 21:25:17

koszyk Twój koszyk

telefon Szybki kontakt

tel./fax (12) 412 63 73
(12) 411 88 45
e-mail: biuro@lk-projekt.pl

 

© 2010 LK & PROJEKT NA SKRÓTY PROJEKTY WYDAWNICTWO PORADNIK BUDOWLANY

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Zamknij

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików „cookies” i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb Użytkowników. W przeglądarce internetowej można wyłączyć, zmienić ustawienia dotyczące „cookies”. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących „cookies” oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce Cookies