Marzenia o wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni mieszkalnej coraz częściej skupiają się wokół tego, jak spędzać w jej otoczeniu czas, dbając o relaks i regenerację. Współczesne projekty domów, przewidują w układzie pomieszczeń wygodne łazienki, często pokoje kąpielowe, miejsca na sprzęt sportowy, saunę oraz inne udogodnienia. Wnętrze przyjazne wypoczynkowi i trosce o zdrowie daje pole do szukania inspiracji – jak urządzić strefę domowego spa.
Pomieszczenie, w którym klimat wnętrza powinien sprzyjać dobroczynnemu działaniu wody, to przede wszystkim odpowiednio zaaranżowana łazienka. Zabiegi wokół własnego ciała, zarówno relaksująca kąpiel, jak i ożywczy prysznic, są świetnym sposobem regeneracji sił, lekarstwem na zmęczenie i stres. Warto poświęcić wnętrzu łazienki szczególną uwagę, dołożyć starań, aby osiągnąć efekt ciepła, luksusu, pamiętając funkcjonalności. Zastanawiając się nad kolorem i strukturą okładziny ściennej, ceramiką łazienkową, armaturą, dodatkowym wyposażeniem, należy zwrócić uwagę na efekt oświetlenia, szczególnie, jeśli wnętrze pozbawione jest naturalnego światła.
Biorąc pod uwagę wzrost dbałości o wygląd, formę, dobre samopoczucie — w łazience spędzamy coraz więcej czasu. Jeśli wnętrze to jest zimne, źle rozplanowane i urządzone wbrew zasadom ergonomii — nie stanowi miejsca, w którym chcielibyśmy przebywać dłużej niż to konieczne. Zastanawiając się nad remontem domu lub urządzeniem łazienki od podstaw, należy przeanalizować, jakie możliwości daje nasze pomieszczenie. Warto zastanowić się nad preferowaną stylistyką wnętrza. Czy jesteśmy zwolennikami łazienki rustykalnej — z podłogą z kamienia lub z impregnowanych desek, drewnianymi detalami wykończenia, ciepłą kolorystyką ścian i sufitu? Czy lepiej czujemy się we wnętrzu minimalistycznym z przewagą prostych geometrycznych form, gdzie zastosujemy stonowaną kolorystykę.
Nowe spojrzenie na wnętrze łazienki, jako pomieszczenia niekoniecznie sprowadzonego do czterech ścian i podłogi wyłożonej płytkami — odzwierciedlają nowe trendy we wzornictwie materiałów i elementów wyposażenia łazienek. Coraz częściej ceramika łazienkowa — np. umywalka, stanowi ozdobny wolnostojący przedmiot, podobnie jak wanna — wkomponowana pośrodku, niczym naczynie do aromatycznej kąpieli. Takie rozwiązania sprawdzają się pod warunkiem odpowiednio dużych pomieszczeń. Bardzo efektownie, prezentują się wanny o różnych kształtach, z w wbudowanymi wewnątrz oprawami świetlnymi, które eksponują ciekawie wodę oraz mieniącą się kolorami tęczy pianę.
Strefa prysznicowa ulega dematerializacji — nie angażuje wizualnie przestrzeni — stanowi efektowną plastycznie wnękę, jest wydzielona taflą szkła lub pozostaje otwarta. Armatura łazienkowa, spójnie dopasowana do stylu wnętrza, będzie stanowić dodatek dekoracyjny w stylowej, barwnej formie, albo jako minimalistyczny element w wersji podtynkowej nie przyciągnie uwagi.
Rozpatrując funkcjonowanie armatury łazienkowej do strefy higieny i relaksu, należy zauważyć starania producentów o oszczędność wody, przyjazne dla środowiska. Woda, przelewająca się przez baterie dobrej klasy, jest dodatkowo napowietrzana, dobroczynnie wpływa na skórę.
W nowoczesnej i starannie dopracowanej aranżacji łazienki, harmonijnie wpasują się dodatki, dzięki którym wnętrze nabiera charakteru sprzyjającego relaksacji. Na tle wielkoformatowych, imitujących kamień lub beton czy strukturę blachy płyt, można wyeksponować aromatyczne świece, wiklinowe koszyki z kosmetykami, eleganckie szkatułki, szklane pojemniki na drobiazgi, pudełka z trawy morskiej... napełnić wnętrze zapachem i przyjaznym światłem. Pomysłowym dodatkiem będzie siedzisko, mebel w formie komody, czy stolika, a także akcesoria do odwieszania ręczników i przyrządów do pielęgnacji.
W pomieszczeniu łazienkowym, w którym na małej powierzchni, sąsiaduje ze sobą wiele sprzętów, niezwykle ważne jest tworzenie wrażenia przestronności i powiększenia wnętrza. W budowaniu aranżacji, istotne znaczenie odgrywa wykorzystanie każdej wnęki, czy strefy pod skosem w pomieszczeniu na poddaszu. Sprzymierzeńcem efektu otwartej, powiększonej optycznie przestrzeni jest światło kierowane na odpowiednie płaszczyzny np. sufit lub ściany.
Planując łazienkę jako domowe spa, pomieszczenie sprzyjające relaksowi, warto zatroszczyć się o klimatyczne oświetlenie, budujące nastrój. Mogą to być oprawy z barwnym źródłem światła podkreślające dekoracyjne detale architektoniczne, wydobywające ciekawą fakturę płytek, oryginalne kształty elementów wyposażenia, które nabierają szczególnego znaczenia w strefie wanny. Efekt dekoracyjny uzyskujemy światłem odbitym, wydobywającym się zza specjalnie projektowanej zabudowy, niczym kurtyny niwelującej efekt olśnienia.
Wykorzystanie tafli dużych płyt, o polerowanej powierzchni, szkła lakierowanego, a przede wszystkim umiejętne i pomysłowe zastosowanie luster, służy wizualnemu powiększeniu wnętrza. Bardzo dobrym sposobem na stworzenie przestronnej łazienki jest zastąpienie ściany działowej pomiędzy korytarzem, taflą mlecznego szkła lub pustaków szklanych, bądź otwarcie wnętrza jeżeli łazienka przylega i przynależy wyłącznie do sypialni.
W pomieszczeniach większych typu pokój kąpielowy niebagatelne znaczenie może odgrywać sauna jako dopełnienie funkcji relaksacyjnych i odnowy biologicznej organizmu. Kąpiel w saunie przynosi ulgę i poczucie oczyszczenia nie tylko w fizycznym tego słowa znaczeniu, pozwala zrelaksować się i zregenerować po wysiłku, jest sposobem na utrzymanie higieny i dobrej kondycji ciała. Przebywanie w warunkach wysokiej temperatury, zakończone chłodnym prysznicem, pozwala zahartować organizm i wzmocnić jego odporność. Ponadto kąpiele w saunie, szczególnie parowej, wpływają korzystnie na drogi oddechowe.
Podczas budowy domu, modernizacji mieszkania lub urządzania ogrodu, warto przewidzieć saunę wraz z aneksem wypoczynkowym do leżenia i relaksu. Wygodne jest zlokalizowanie w jej pobliżu — domowego kącika kultury fizycznej. W przestrzeni tej mogą znaleźć swoje miejsce proste urządzenia do ćwiczeń, np. rower stacjonarny, przyścienna drabinka.
Saunę wykonuje się z drewna o małej ilości żywicy i sęków. Najczęściej stosowany jest świerk skandynawski, jodła kanadyjska lub cedr. Ten ostatni gatunek drewna charakteryzuje się oryginalnym zapachem, który wpływa łagodnie i uspokajająco na użytkowników sauny, a ponadto działa odstraszająco na insekty. Wielkość sauny uzależniona jest od tego, ile osób jednocześnie planuje korzystać z kąpieli. Dla czteroosobowej rodziny wystarczy kabina o powierzchni 4m2.
Miejsca do siedzenia lub leżenia, usytuowane na różnych wysokościach, mają postać ażurowego rusztu, co zapewnia prawidłową cyrkulację gorącego powietrza. Elementy te, podobnie jak schodki umożliwiające komunikację pomiędzy poziomami, wykonywane są z drewnianych łat, przy wykorzystaniu tych gatunków drewna, które zbytnio się nie nagrzewają. Stopnie schodów i drewniane łaty ławek należy łączyć tak, aby leżący nie dotykał nagrzanych elementów mocujących. Ze względu na wygodę konserwacji i czyszczenia elementów sauny, ławki powinny być zaprojektowane tak, aby umożliwić ich łatwy demontaż podczas sprzątania.
Optymalnie zagospodarowana łazienka, z niebanalnie rozwiązanym wnętrzem, może przez długie lata cieszyć domowników elegancją i ponadczasowym stylem. Świadome inwestowanie w trwałe materiały i urządzenia renomowanych producentów, pozwala uniknąć częstych remontów, niespodzianek spowodowanych awaryjnością sprzętów. Jeszcze nie tak dawno projektanci i osoby planujące budowę, bądź modernizację domu, brali pod uwagę przede wszystkim użytkowe aspekty tego pomieszczenia. Obecnie poświęca się łazience i jej estetyce stosowną uwagę, podobnie jak innym częściom mieszkania. Korzystając z szerokiej gamy materiałów można realizować indywidualne i ciekawe wnętrza, odpowiadające różnym wymaganiom i preferencjom estetycznym.
KINGA ŚLIWA architekt wnętrz
Założycielka i główny projektant Studia Architektury Wnętrz Art&Design w Krakowie. Współpracująca z pracownią LK&Projekt w zakresie projektów wnętrz. Autorka wielu artykułów o charakterze poradnikowym, ekspert prasowy i telewizyjny w zakresie projektowania wnętrz i designu. W jej pracowni powstają projekty wnętrz mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz komercyjnych. Specjalizuje się także w projektach mebli oraz tworzeniu wizualizacji elewacji zewnętrznych.
Art&Design Architektura Wnętrz • Studio Projektowe Kinga Śliwa
www.kingasliwa.pl • facebook.com/ArtDesignKingaSliwa • instagram.com/artkinga
tel. 48 601 624 781 • 48 697 974 500
I agree to post and process my contact information for marketing purposes by LK & PROJEKT S.z o.O. in accordance with the Personal Data Protection Act - Dz. U. No. 133/97, paragraph 883 with subsequent amendments. This data will only be used by LK & PROJEKT S.z o.O. I declare that I have read the terms of the online store lk-projekt.pl. We draw your attention to the fact that each client has the right to check their data, correct, manage, stop processing and request their removal, as well as revoke consent to the processing of personal data. The provision of data is voluntary, but the lack of consent prevents the processing of the order.