Projekty Domów
LKwłasny pomysł na dom?
LKwłasny pomysł na dom?
LKwłasny pomysł na dom?
LK
LK
LK
LK
LK
LK

Masz własny pomysł na dom?

Zapraszamy do pracowni architektonicznej LK&PROJEKT. Zespół naszych architektów chętnie podejmie się realizacji ambitnych koncepcji uwzględniających trendy współczesnej architektury.

Głównym projektantem jest Leszek Kalandyk - polski architekt, założyciel pracowni LK&PROJEKT. Projekty domów jednorodzinnych jego autorstwa budowane są na całym świecie m.in. w USA, Niemczech, Czechach, Szwajcarii itd.

Dlaczego projekt indywidualny?

Podczas projektowania uwzględniamy wszystkie potrzeby mieszkańców, walory widokowe działki, oświetlenie słoneczne, ukształtowanie terenu itd. Tworzenie własnego domu wspólnie z architektem daje możliwość wspólnego kształtowania przestrzeni pod okiem i nadzorem architekta. W projekcie indywidualnym nie ma praktycznie ograniczeń, możemy w dowolny sposób kształtować przestrzeń i formę.

Dlaczego warto nam zaufać?
Najwyższa jakość opracowania dokumentacji projektowej
Wyróżnienia w międzynarodowych konkursach
Stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych
30 lat doświadczenia w branży projektowej
Ponad 1700 autorskich projektów domów jednorodzinnych
Ponad 80 000 zadowolonych klientów
Zespół profesjonalnych architektów
Szybka realizacja zamówień
Bezpośredni kontakt z architektem
Leszek Kalandyk
Leszek Kalandyk

Leszek Kalandyk - polski architekt, główny projektant i założyciel pracowni LK&PROJEKT, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Zdobywca nagród i wyróżnień takich, jak: nagroda SARP – „Projekt Roku 1985” – za koncepcję budynku mieszkalnego – plomby przy ul. Św. Filipa w Krakowie, dwa wyróżnienia w konkursie „Twój dom - Dialog z tradycją”, organizowanym przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w 2010 r. czy najnowsze osiągnięcia – główna nagroda w międzynarodowym konkursie „Beautiful Houses 2018” w ramach Międzynarodowych Targów Architektury i Projektowania Wnętrz, pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie World Architecture & Design Awards 2019 itd.

Naczelną zasadą, którą kieruje się w czasie pracy, jest stworzenie dobrej relacji architekt-inwestor, polegającej na uważnym słuchaniu, poznaniu i odczytaniu potrzeb. Dla tego architekta nie ma złych uwarunkowań i wymagań.


Jak powstaje projekt indywidualny?
Spotkanie architekta z inwestorem
01 Spotkanie architekta z inwestorem

To pierwszy etap procesu projektowego. Spotkanie prowadzi główny architekt pracowni LK&PROJEKT, Leszek Kalandyk. Inwestor określa swój program, upodobania, styl, szczegóły dotyczące funkcji domu i jego rozmieszczenia. Określana jest również technologia budowy oraz instalacje.

Po omówieniu wszystkich kwestii sporządzona zostaje umowa, zawierająca terminy realizacji poszczególnych etapów, rozwiązania materiałowe i instalacyjne wraz z listą dokumentów potrzebnych do prac projektowych. 

Wizyta architekta na działce
02 Wizyta architekta na działce
To następny i niezbędny krok. Wizyta w terenie pozwala poznać kontekst obszaru, istniejącą zabudowę i relacje z nią, strony świata, ciekawe elementy, widoki, a przede wszystkim można poczuć „ducha” danego miejsca.
Przygotowanie przez architekta koncepcji domu
03 Przygotowanie przez architekta koncepcji domu

W celu jej przygotowania niezbędne są dokumenty dostarczane przez Inwestora: badanie techniczne gruntu, warunki zabudowy lub wypis z miejscowego planu zagospodarowania, mapa sytuacyjno-wysokościowa, warunki techniczne przyłączy oraz oświadczenie o dostępności do drogi. Te wszystkie elementy wraz z programem Inwestora, ustalonym na wcześniejszym spotkaniu, stanowią punkt wyjścia do rozpoczęcia prac koncepcyjnych. W zależności od wielkości oraz skomplikowania projektu trwa on około 6 tygodni.

Koncepcja przedstawiana jest Inwestorowi za pomocą rzutów poszczególnych kondygnacji, rysunków wszystkich elewacji oraz wizualizacji perspektyw w liczbie niezbędnej do pokazania bryły budynku. Po tym następuje okres rozmów, konsultacji, uściśleń, ewentualnych poprawek, aż do uzyskania porozumienia, czyli akceptacji koncepcji przez Inwestora.

Etap opracowania technicznego
04 Etap opracowania technicznego

W tym momencie niezbędnym elementem jest wiedza techniczna i doświadczenie architekta. Na Rynku istnieje wiele dobrych materiałów oraz rozwiązań technicznych i technologicznych. Zadanie architekta polega na doborze tych właściwych, by nie były problematyczne w trakcie realizacji projektu, a potem w  późniejszej eksploatacji. Często ich dobór jest na bieżąco konsultowany z producentami, co pozwala na stały kontakt z nowymi produktami o coraz to lepszych parametrach.  

Dom to również niebanalne rozwiązania instalacyjne, którymi są: pompa ciepła, gruntowy wymiennik ciepła, solary, fotowoltaika, ogrzewanie podłogowe, wentylacja mechaniczna z rekuperacją czy inteligentny budynek. Powyższe instalacje w projektach LK&PROJEKT są skoordynowane ze sobą przez architekta, co pozwala na optymalizację ich funkcjonowania oraz bezproblemową realizację na budowie. 

Projekt na indywidualne zamówienie w podstawowej wersji obejmuje przygotowanie koncepcji oraz projektu architektoniczno-budowlanego  z planem zagospodarowania terenu. Jest to dokumentacja w pełni gotowa do złożenia w odpowiednim Urzędzie w celu uzyskania pozwolenia na budowę.  

Uzyskanie pozwolenia na budowę
05 Uzyskanie pozwolenia na budowę

Złożenia we właściwym Urzędzie gotowego projektu w celu uzyskania pozwolenia na budowę dokonuje Inwestor. Po jego otrzymaniu, można rozpocząć prace nad realizacją domu. W tym momencie, przy wytyczaniu budynku przez geodetę, w miarę możliwości, może być obecny architekt, który - znając dokładnie projekt - ostatecznie zdecyduje o wyznaczeniu „zera” w stosunku do terenu.

Dobra współpraca Inwestora z architektem to późniejszy nadzór autorski nad realizacją. Projektant kontroluje przebieg prac pod kątem ich prawidłowości, jakości i dokładności względem opracowania, ale również na bieżąco rozwiązuje kwestie sporne czy pojawiające się problemy. Niestety, nie każdy się decyduje na nadzór autorski.

Pozostałe elementy, opisane poniżej, składają się na wersję rozszerzoną projektu.

Projekty wykonawcze i warsztatowe
06 Projekty wykonawcze i warsztatowe

Na etapie rozpoczęcia budowy, a nawet wcześniej, warto zdecydować się na projekty wykonawcze i warsztatowe. Te opracowania są kolejnym przybliżeniem dokładnego wykonania robót budowlanych. To one w większości przypadków decydują o uniknięciu problemów z eksploatacją budynku przez lata, wynikających z błędnej realizacji poszczególnych elementów projektu.

Projekt wnętrza domu
07 Projekt wnętrza domu

W dalszej kolejności warto skupić się na projekcie wnętrz i powierzyć go architektowi domu, który przygotowywał budynek z myślą o przyszłych wnętrzach. Najczęściej inny projektant nie czuje „ducha” domu, przez co często da się zauważyć pewien dysonans między architekturą budynku, a jego wnętrzem.

Projektowanie otoczenia domu i ogrodzenia
08 Projektowanie otoczenia domu i ogrodzenia

Kolejny, niemniej ważny krok, to etap projektowania otoczenia domu, czyli ogrodu i małej architektury. Tu liczą się „centymetry”, określane są: liczba schodów oraz materiał ich wykonania, oświetlenie, podjazd, czy ogrzewany, itd. Ogród powinien być naturalnym przedłużeniem domu, dodatkowym pokojem dziennym i miejscem relaksu, spędzania wolnego czasu, spotkań z bliskimi. Ważne jest, aby w pełni harmonizował z otoczeniem. Warto, by nawiązywał do wystroju domu i został dostosowany do trybu życia oraz potrzeb domowników. 

Etap kończący to projekt ogrodzenia, bramy wjazdowej oraz furtki.

Umów się na spotkanie z architektem