Projekty Domów
Jak zadbać o dobry mikroklimat w naszym domu?
02.10.2019
Jak zadbać o dobry mikroklimat w naszym domu?

Optymalny mikroklimat w domu jest bardzo ważny, ponieważ bezpośrednio wpływa na komfort, samopoczucie oraz zdrowie jego mieszkańców i to nie tylko w sezonie grzewczym, ale przez cały rok. Jak zadbać o przyjazny mikroklimat w domu? Przede wszystkim warto pamiętać, że zależy on od odpowiedniej temperatury panującej we wnętrzu, wilgotności utrzymującej się na właściwym poziomie, jak i jakości powietrza. Kluczową rolę spełnia tu zastosowanie termoizolacji, która zapewnia ochronę od zewnątrz.

Najbardziej przyjazny mikroklimat panuje w budynkach energooszczędnych lub idących znacząco w kierunku tego standardu. W takich przypadkach stosowane są  rozwiązania z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów zapewniających utrzymanie odpowiedniej temperatury, wilgotności na optymalnym poziomie oraz dobrej jakości powietrza za sprawą sprawnej wentylacji. Dlatego energooszczędny dom zużywa mało energii jednocześnie zapewniając jego mieszkańcom wysoki komfort cieplny. Dzięki temu - latem jest przyjemnie chłodno bez klimatyzacji, a zimą ciepło i to bez ponoszenia wysokich kosztów za ogrzewanie.



Nieocieplony dom vs. dom ocieplony

W obiektach o bardzo słabej izolacji cieplnej lub przy jej braku, aby zapewnić zimą odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń montuje się grzejniki o dużej mocy. Pracują one niemal nieustannie i to na pełnych obrotach, utrzymując wysokie temperatury. W wyniku tak intensywnej pracy systemu ogrzewania, powietrze stykając się z gorącym grzejnikiem zaczyna intensywnie cyrkulować w pomieszczeniach, tym samym transportując kurz, który może zawierać m.in. alergeny
i roztocza.
Dodatkowo powietrze poprzez nieustanną styczność z gorącymi grzejnikami traci odpowiednią wilgotność, stając się suche, co wraz z unoszącym się kurzem może powodować choroby dróg oddechowych. O tym aspekcie często się zapomina, a przecież zdrowie ma ogromny wpływ na samopoczucie domowników. Właśnie dlatego ochrona cieplna bryły budynku, mimo iż jest niewidoczna, pełni bardzo ważną rolę, ponieważ w dużej mierze to od niej będzie zależeć komfort cieplny budynku oraz zdrowie jego mieszkańców. Bardzo ważnym czynnikiem przemawiającym na korzyść termoizolacji są także koszty uzyskania tego komfortu.

                - Ocieplając dom dobrej jakości styropianem można ograniczyć koszty ogrzewania nawet o 70%. - mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor techniczny Termo Organiki - Obecnie inwestorzy najczęściej wybierają styropiany grafitowe, ponieważ charakteryzują się najkorzystniejszym współczynnikiem lambda. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo płyty naszego styropianu grafitowego TERMONIUM PLUS fasada o grubości 20 cm i współczynniku lambda 0,031W/mK będą izolować budynek tak jak zwykły biały styropian, ale o grubości aż 28 cm. A jak wiadomo cieńsza izolacja to znacznie mniejsza powierzchnia ościeży okiennych, a co za tym idzie lepsze doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym, a to również przyczynia się do poprawy mikroklimatu.

Zapewnienie optymalnej temperatury oraz cyrkulacji powietrza jest istotne z kilku względów i ma duży wpływ na kolejny aspekt, którym jest wilgotność. Jeśli w nieocieplonym lub słabo ocieplonym domu jest zbyt ciepło – kaloryfery pracują powyżej 60°C powoduje to dużą suchość powietrza i może prowadzić m.in. do infekcji dróg oddechowych, alergii itd. Natomiast bardzo duża wilgotność spowodowana zbyt niską temperaturą również nie jest dobra dla zdrowia mieszkańców. Niemniej ważna jest cyrkulacja powietrza. W domu, w którym jest zła wentylacja najczęściej można zaobserwować skraplającą się na szybach parę wodną. I znowu pojawia się problem wilgoci, która może wnikać głęboko w mury powodując nawet uszkodzenia konstrukcji domu.

Tak naprawdę o wszystkich aspektach mających wpływ na mikroklimat wnętrza, takich jak optymalna temperatura, wilgotność, sprawna wentylacji czy oświetlenie, które także ma wpływ na samopoczucie, należy pomyśleć już na etapie projektowania domu, a następnie wykonawstwa. W przypadku gdy nie ma takiej możliwości, a dom został wybudowany wiele lat temu, warto wykonać audyt, którego celem będzie przeprowadzenie niezbędnych prac mających poprawić jakość użytkowania, w tym np. zastosowanie termoizolacji.