Projekty Domów
Poznaj SYSTEM 3E – innowacyjną technologię wznoszenia ścian jednowarstwowych z perlitu
06.07.2023
Poznaj SYSTEM 3E – innowacyjną technologię wznoszenia ścian jednowarstwowych z perlitu

Podczas planowania budowy domu, ważne jest dokładne rozważenie wielu czynników, które wpłyną na jego trwałość, komfort użytkowania i jakość życia. Jednym z kluczowych elementów jest wybór odpowiedniej technologii ściennej, która stanowi podstawę każdego budynku, a właściwości zastosowanego materiału przekładają się na jakość konstrukcji oraz panujący wewnątrz mikroklimat. SYSTEM 3E jest rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę – to największa innowacja w sposobie wnoszenia ścian od 100 lat.

SYSTEM 3E to polska, sprawdzona technologia, bazująca na ekologicznym i zdrowym materiale – elementach 3E z perlitu. Innowacyjność 3E polega na połączeniu unikalnej receptury, precyzyjnego kształtu i prostoty zastosowania, umożliwiając szybkie wznoszenie ścian budynku bez zaprawy, bez ocieplenia i bez szkodliwej chemii. Ekologicznie, energooszczędnie i ekonomiczne.

Bezspoinowość i precyzja wykonania

Jedną z kluczowych zalet technologii SYSTEM 3E jest bezspoinowość. To innowacyjne podejście eliminuje konieczność stosowania spoiny, co przekłada się na brak mostków termicznych i słabych punktów w konstrukcji. Jak to możliwe? W miejscach łączeń elementów 3E nawiązano do działania stożka Morse’a i zastosowano specjalny kąt maksymalizujący siłę tarcia, tworząc układ powierzchni samo-kotwiących się. Dzięki temu proces wznoszenia ścian jest niezwykle szybki (1 m² ściany 3E powstaje w zaledwie 4,5 minuty) i przypomina układanie klocków Lego.

Dzięki zaawansowanej technologii i dokładności produkcyjnej precyzja wykonania elementów 3E wynosi +/- 1 mm. Gwarantuje to idealnie dopasowanie i doskonałą jakość wykonania ścian Twojego domu.


Perlit – serce technologii 3E

Przewagą technologii SYSTEM 3E jest zastosowanie naturalnego perlitu do produkcji elementów 3E. Perlit posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki którym w domu panuje optymalna temperatura przez cały rok – zimą jest ciepło, a latem przyjemnie chłodno. Przekłada się to również na minimalizację strat energii niezbędnej do ogrzewania lub chłodzenia budynku.

Ściany wzniesione w technologii SYSTEM 3E nie wymagają ocieplenia np. ropopochodnym styropianem, dzięki czemu przegroda „oddycha”. Paroprzepuszczalny materiał ścienny działa jak naturalna wentylacja, pozwalając na swobodną cyrkulację powietrza i regulację poziomu wilgoci w domu. Brak wilgoci na ścianie to mniejsze ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, które negatywnie wpływają na zdrowie – dlatego SYSTEM 3E jest szczególnie polecany osobom z alergiami i chorobami układu oddechowego, np. astmą. Technologia 3E umożliwia stworzenie bezpiecznego mikroklimatu w domu, to najlepszy wybór dla Ciebie i Twoich bliskich.

Właściwości perlitu sprawiły, że znalazł on szerokie zastosowanie w budownictwie przede wszystkim jako izolator cieplny. Jednak tylko w SYSTEM 3E opracowano przestrzenny materiał budowlany z perlitu, który jest jednocześnie elementem konstrukcyjnym oraz izolacyjnym. Ściana wykonana z elementów 3E to obecnie najcieńsza, najcieplejsza i najtrwalsza ściana jednowarstwowa z perlitu dostępna na rynku.

 

Trwała i solidna konstrukcja

W ścianie 3E wyeliminowano wszelkie stopnie swobody w osiach X, Y i Z, dzięki czemu stała się trwałym monolitem. Dowodem tego jest parametr REI 240 +M, który świadczy o tym, że ściana utrzymała swoje parametry po 240 minutach w warunkach pożarowych, co wynika z niepalności perlitu. Przegroda nie uległa również zniszczeniom mechanicznym po wielokrotnych uderzeniach wahadła o wadze 200 kg, uzyskując parametr +M, który w kategorii technologii murowych Czeski Instytut Badawczy (Pavus) przyznał jedynie technologii SYSTEM 3E. Możesz być zatem spokojny, że Twój dom będzie bezpieczny i trwały.

 

Ekologiczne rozwiązanie

SYSTEM 3E to nie tylko korzyści dla zdrowia użytkowników, ale także dla środowiska. Dzięki doskonałym właściwościom termoizolacyjnym perlitu, zapotrzebowanie energetyczne budynku jest znacznie niższe, co przekłada się na mniejsze koszty za ogrzewanie, redukcję emisji CO2 do atmosfery i mniejsze wykorzystanie paliw kopalnych. Ponadto, proces produkcji elementów 3E jest niskoenergetyczny i zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju.


Przykłady zastosowania

W technologii SYSTEM 3E zrealizowano już ponad 100 projektów, w tym osiedle domów jednorodzinnych „Leśna Awangarda” pod Warszawą. Domy z perlitu buduje się nie tylko w Polsce, ale także w Hiszpanii, Szwecji, Holandii i Wielkiej Brytanii. 


SYSTEM 3E to innowacyjna technologia wznoszenia ścian, która oferuje wiele korzyści. Bezspoinowe łączenie, wykorzystanie naturalnego perlitu, zdrowy mikroklimat, oszczędność energii i szybka budowa to tylko niektóre zalety SYSTEM 3E. W LK-projekt możemy zaprojektować Twój dom w technologii SYSTEM 3E, którą zdecydowanie polecamy przy wyborze ścian budynku.

Więcej o technologii SYSTEM 3E znajdziesz na  www.system3e.com i  www.dom3e.com