Projekty Domów
Taras - Twój drugi dom
27.05.2022
Taras - Twój drugi dom

Taras coraz częściej spełnia funkcję naszego drugiego domu, dlatego tak ważne jest, żebyśmy mogli spędzać na nim jak najwięcej czasu nie tylko w sezonie wiosenno-letnim. Dla właścicieli domów dobrze zorganizowany taras to nie tylko miejsce spotkań w gronie najbliższych, ale i przestrzeń wykorzystywana jako miejsce pracy i wypoczynku. Jak go zaplanować i jakie rozwiązania wybrać, by służył nam zgodnie z naszymi oczekiwaniami?

 

Podstawowe pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać planując taras w ogrodzie to – jakie mam wobec niego oczekiwania? Czy zależy mi na zabudowie całorocznej, a może wystarczające będzie zadaszenie chroniące przed słońcem w sezonie wiosenno-letnim? Co zrobić, aby być blisko natury, a jednocześnie uniezależnić się od warunków atmosferycznych? Idealnym rozwiązaniem będzie tarasola, czyli zadaszenie i zabudowa tarasu, które w prosty sposób możemy otworzyć, by cieszyć się świeżym powietrzem.

Jaki model Tarasoli wybrać?

Tarasola umożliwia nam nieporównywalnie więcej opcji niż zwykła pergola. Różnorodna oferta umożliwia nam dobór zadaszenia komponującego się z projektem naszego domu lub ogrodu. Do wyboru mamy szeroki wachlarz możliwości – wolnostojące pawilony, zabudowy przyścienne, konstrukcje z dachem płaskim lub spadkowym.

W celu przedłużenia sezonu i osłonięcia się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi  warto przemyśleć stabilne zadaszenie lamelowe które znajdziemy w modelach Tarasola Technic i Tarasola Technic Pro. Przed słońcem i deszczem ochroni nas także dach tkaninowy występujący w Tarasoli Cubic. Wszystkie wymienione modele mają możliwość zabudowy ścian bocznych.

Dużo prostszym, lekkim zadaszeniem, które sprawdzi się również jako wolnostojący pawilon w ogrodzie jest Tarasola Wave. Inspiracją dla tego modelu były drewniane pergole, dlatego zdecydowanie polecamy pokrycie go lakierem drewnopodobnym. Nie ma tutaj możliwości zabudowy bocznej, dlatego Wave z zadaszeniem z tkaniny tworzącej na nim dekoracyjne fale chroni przede wszystkim od nadmiernego słońca.Zaplanuj swój taras na etapie budowy domu

Określenie oczekiwań już na etapie budowy domu ułatwi nam odpowiednie dostosowanie terenu pod konstrukcję oraz rozszerzy wachlarz możliwości, z których możemy skorzystać projektując naszą tarasolę. To, czy musimy wcześniej przygotować grunt zależy od wyboru konstrukcji, którą planujemy  postawić w ogrodzie. Naszym pierwszym krokiem powinno być podjęcie decyzji, jakie wymiary będzie mieć taras, czy i czym będzie zabudowany, a także ustalenie, jakie będzie obciążenie gruntu. Przed postawieniem konstrukcji należy odpowiednio wcześniej zadbać o wylanie stóp fundamentowych na głębokość poniżej strefy przemarzania. Konstrukcja wyposażona w przeszklenia, które przesuwają się po pięciotorowej szynie będzie wymagać wcześniejszego wypoziomowania gruntu oraz przygotowania go pod dużo większy nacisk. Wykorzystanie szkła w konstrukcji często wiąże się z montażem podwaliny i/lub wylaniem ławy fundamentowej. Ostateczny sposób przygotowania gruntu zdeterminowany jest jednak przede wszystkim przez wybór zadaszenia i jego wyposażenia.

Istotną rzeczą, o której musimy pamiętać planując tarasolę, jest zadbanie o przyłączenie prądu  (230V), który niezbędny będzie do zasilania konstrukcji i akcesoriów. Nawet jeśli chcielibyśmy zabudować taras w późniejszym terminie, warto już na etapie budowy domu podciągnąć do niego prąd, aby nie musieć potem ingerować w istniejącą już infrastrukturę w celu wykonania okablowania.

 

Jakie zadaszenie będzie dla nas najlepsze?

Decydując się na tarasolę mamy do wyboru dwa rodzaje zadaszeń. Warto zastanowić się, czy zależy nam na całkowicie rozsuwanym dachu odsłaniającym niebo, czy lepszy będzie dla nas ażurowy, z obracanych lameli, którymi wyregulujemy ilość światła wpuszczaną do środka.

Pierwszy rodzaj zadaszenia wykonany jest ze specjalistycznej, trójwarstwowej tkaniny, odpornej na deszcz, nagrzewanie oraz promienie UV. W razie potrzeby materiał zwija się w jedną stronę, odsłaniając niebo. Drugą opcją jest dach aluminiowy, składający się z tzw. lameli, które obracają się w zakresie 0°-135°, w sposób podobny do żaluzji. Dogodny kąt otwarcia ustawiamy w zależności od tego, ile słońca chcemy wpuścić na taras. Zamknięte lamele stworzą szczelną, jednolitą płaszczyznę, chroniącą przed nadmiernym słońcem, deszczem i śniegiem. W konstrukcji znajduje się zaawansowany, a przede wszystkim skuteczny system odprowadzenia wody. Jest ona odprowadzana z dachu do bocznych rynien, następnie do nóg konstrukcji i otworem w nodze wyprowadzana na zewnątrz. System został estetycznie wkomponowany w profile konstrukcji, dzięki czemu jego obecność nie wpływa na wygląd naszego tarasu.

 

Osłoń swoją tarasolę

Ściany boczne mogą być zabudowane szkłem, roletami lub shuttersami.

Zabudowa szklana to nie tylko elegancja, ale i funkcjonalność. Ochroni nas przed opadami deszczu lub porywistym wiatrem. W tarasolach wykorzystywane jest wyłącznie szkło hartowane o grubości 8, 10 lub 12 mm, będące bezpiecznym rozwiązaniem dla użytkowników. Jest to powierzchnia wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne. System umożliwia zastosowanie paneli o szerokości od 50 do 120 cm, poruszających się za pomocą wózków jezdnych na profilu aluminiowym cztero- lub pięciotorowym, dzięki czemu ruch jest płynny. Do wyboru mamy dwa rodzaje paneli - bezramowe, które po zamknięciu stają się niewidoczne lub z ramkami z uszczelkami, stanowiącymi doskonałą izolację termiczną.


Zacieniające rolety typu ZIP ograniczają nadmierne światło słoneczne oraz nagrzewanie się powierzchni tarasu. Bogata kolorystyka daje szerokie możliwości aranżacji. Kolor możemy dopasować do konstrukcji zadaszenia, stylistyki ogrodu lub zabudowań znajdujących się w pobliżu. Przezierny materiał, z którego wykonane są rolety ma podwójną funkcję. Od wewnątrz chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, pyłem i niepożądanymi insektami. Z zewnątrz stanowi osłonę przed spojrzeniami sąsiadów, przechodniów lub innych postronnych osób, zapewniając nam kameralną, intymną przestrzeń.

Okiennice przesuwne zwane inaczej shuttersami to funkcjonalny i elegancki element wyposażenia tarasoli. Mogą funkcjonować niezależnie od siebie, stanowiąc zarówno dekoracyjną, jak i użyteczną część zabudowy. Panele wykonane są z lameli, które dzięki możliwości regulacji kąta nachylenia zapewniają kontrolę nad światłem słonecznym. Podział na dwie sekcje umożliwia oświetlenie dokładnie tej części tarasu, na której nam zależy. Podobnie jak w przypadku przeszkleń, okiennice charakteryzują się modułowością, umożliwiającą ich grupowanie i osłonienie większej powierzchni. System kaskadowy umożliwia montaż shuttersów w taki sposób, aby zsuwały się w jednym kierunku lub symetrycznie w obie strony, chowając się za siebie i wpuszczając więcej światła. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń tarasu staje się bardziej dostępna, nie tracąc na tym swojej kameralności.

 

W jakie akcesoria wyposażyć tarasolę?

Nasza tarasola może być wyposażona w szereg akcesoriów, które sprawią, że na tarasie poczujemy się jak w domu. Najczęściej wybieranym udogodnieniem jest oczywiście oświetlenie. Możemy zdecydować się na oświetlenie punktowe zlokalizowane w dachu, zarówno w wersji tkaninowej, jak i lamelowej oraz oświetlenie w postaci listew LED białych lub RGB, zintegrowanych z belkami przeciwwietrznymi lub lamelami. Obie opcje są sterowane pilotem, który poza standardowymi funkcjami włącz/wyłącz umożliwia regulację natężenia światła lub zmianę jego koloru. Instalacje są ukryte, a oprawy oświetleniowe wkomponowane w belki konstrukcyjne zadaszenia.

Konstrukcje tarasoli umożliwiają montaż systemu audio, dzięki któremu ulubiona muzyka będzie towarzyszyć nam również podczas wypoczynku na tarasie. Głośniki oraz centrala bluetooth umieszczone są w profilach konstrukcji.

W chłodne dni i wieczory szczególnie przydatne będą promienniki ciepła Infra Red. Ogrzewanie na podczerwień zapewnia ciepło bezpośrednio po włączeniu, jednak nie ogrzewa samego powietrza, a wyłącznie ludzi i przedmioty znajdujące się w pobliżu.

Czujniki pogodowe to kolejny element, który ułatwi nam użytkowanie tarasoli. Dzięki nim nie musimy już sugerować się pogodą układając plan dnia. W razie deszczu, czy silnego wiatru czujnik deszczu zadba, aby zasunie zadaszenie, gdy tylko wyczuje pierwsze krople. Możemy nawet zostawiać otwarty dach, a nasze udogodniania zadbają o to, żeby zamknąć go w odpowiednim momencie.

 

Solidna i trwała konstrukcja nie wymagająca konserwacji

Wszystkie konstrukcje wykonane są z ekstrudowanych profili aluminiowych, odpornych na zmieniające się warunki atmosferyczne. Aluminium nie rdzewieje, więc nie musimy martwić się  konserwacją naszego tarasu. Tarasole z założenia projektowane są tak, aby były odporne na skrajne warunki atmosferyczne i stanowiły bezpieczną przestrzeń. Najbardziej zaawansowane tarasole lamelowe są odporne na podmuchy wiatru do 160 km/h, a tkaninowe do 120 km/h.

 

Tarasola skrojona na miarę

Możliwości, jakie daje tarasola sprawiają, że nawet najbardziej wymagający użytkownik bez problemu stworzy swój wymarzony taras. Szeroki wybór kolorów konstrukcji, tkanin zadaszeń czy rolet umożliwia zaprojektowanie nie tylko funkcjonalnego, ale i pięknego miejsca wpisującego się w stylistykę domu i ogrodu. Gdy wymarzona tarasola stanie już w ogrodzie, nie pozostanie nam nic innego, jak cieszyć się naszym nowym, drugim domem w towarzystwie najbliższych.