Projekty Domów
TARAS WCZORAJ I DZIŚ… zawsze powiększał naszą przestrzeń
05.01.2021
TARAS WCZORAJ I DZIŚ… zawsze powiększał naszą przestrzeń

Taras to utwardzona powierzchnia wykonana na wysokości parteru budowli ( łacińskie terra – ziemia ) a wraz z rozwojem i postępem architektury tarasy pojawiają się na piętrach i dachach. W architekturze krajobrazu płaskie naturalne wzniesienie lub sztucznie zbudowane o wyrównanej nawierzchni wpasowuje się w założenia pałacowe. Tarasy stanowiły swego rodzaju przejście do ogrodów komponowanych na tym terenie. Ich prawdziwy rozwój nastąpił w czasach nowożytnej architektury pałacowej. Tarasy znane są już od starożytności, ale funkcja, aranżacja zmieniły ich przeznaczenie i wykorzystanie. Rozbudowa miast, pojawienie się dużych założeń architektonicznych znacznie ograniczyły przestrzeń i wymusiły na projektantach skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań by maksymalnie, ergonomicznie wykorzystać przestrzeń, którą mają do dyspozycji. Jedno od wieków się nie zmieniło w kwestii tarasu  - jest miejscem odpoczynku, relaksu i zabawy. Z czasem stał się także miejscem do pracy  - restauracje ogrodowe, przypałacowe.

Idea powstawania tarasów ogrodowych przy pałacach, dworach była taka sama jak dzisiaj. Posiadacz takiej zaaranżowanej przestrzeni zyskuje prestiż, może pokazać …na co mnie stać… Ale także praktycznie wykorzystać przestrzeń - część tego tarasu była wykorzystana jako warzywnik i gościom serwowano świeże owoce i warzywa z własnego ogrodu. Tak bywało w dawnych czasach, choć i teraz jest na to moda. Dodatkowo impreza na świeżym powietrzu, możliwość swobodnego poruszania się, nieskrępowanej rozmowy z oddali. Wreszcie wypicie toastu i obejrzenie pokazów sztucznych ogni.

Poniżej obraz Canaletta „ dokumentalisty” Warszawy pt. Pałac w Wilanowie, jakie tam musiały odbywać się eventy… Jak to kolorowo wygląda, jakim uroczym ogrodem typu francuskiego jest zaaranżowana przestrzeń. Mamy balustrady, fontanny i romantyczne zakątki. Tu i ówdzie stoją rzeźby które spoglądają na spacerujących.


                           Pałac w Wilanowie, mal. Bernardo Bellotto zw. Canaletto, 1777; Zamek Królewski w Warszawie

Kolejne zdjęcie przedstawia górny taras ogrodu Zamku Królewskiego w Warszawie, wypełniony bukszpanową kompozycją przypominającą koronkę . Nie jest to odtworzenie onegdaj istniejącego ogrodu a wizja architektów krajobrazu współcześnie odtwarzających otoczenie zamku. Modnym elementem ogrodów były labirynty, które pozwalały na organizację zabaw i miejsca schadzek uczestników zabawy.

  Autor: Natalia Rozbicka

Jedną z pereł architektury w Polsce jest zamek w Książu, który przyciąga tłumy zwiedzających i filmowców wykorzystujących niezwykłą urodę i klimat tego miejsca. Fantazję miał właściciel zamku Jan Henryk XI hrabia von Hochberg. Jego syn Jan Henryk XV przebudował zamek, dodał dwa neorenesansowe skrzydła, wieżę o wysokości 47 metrów i to co nas najbardziej dzisiaj interesuje - zamkowe tarasy ogrodowe wyglądające tak, jak dzisiaj możemy je podziwiać. Ta propozycja aranżacji tarasów ogrodowych jest jak dekoracja teatralna, ma wiele zagadek i symboli, które możemy odkrywać. Takich tarasów już nie ma.


Zamek Książ www.ksiaz.walbrzych.pl.

Takie znaki czasu – signum temporis – nasze potrzeby, możliwości stale rosną i technologia jest coraz bardziej rozwinięta. Dają więcej możliwości i my je chętnie wykorzystujemy. Mamy wiele przykładów jak ewoluowało podejście do zagospodarowania i zaaranżowania przestrzeni. Jak zmieniały się metody i potrzeby ludzi na przestrzeni wieków. Widzimy jakie materiały dominowały, jak je obrabiano i co było modne. Sposoby kompozycji i iluzji zachwycały ówczesnych, ale nas też urzekają maestrią, fantazją i rozmachem. Takie aranżacje we współczesnym świecie nie zdarzają się często. Warto zwrócić uwagę na modny trend odrestaurowywania zabytkowych pałaców, dworów i przywracaniu im nowej, ale jakże zasłużonej, świetności. Funkcje ulegają zmianie, elementy architektoniczne zastępują inne materiały i aranżacje wnętrz dostosowują się do panujących trendów. Ale to godna wsparcia idea odnowienia czy wręcz odzyskania naszego dziedzictwa architektonicznego. Nie budujemy tak wspaniałych tarasów ogrodowych, wykorzystujemy przestrzeń, która współistnieje z kubaturą budynku. Czy raczej my widzimy możliwość jej powiększenia.


W stylowym, jakże współgrającym czy może bardziej wtapiającym się w urodę przyrody budynku można powiększyć przestrzeń… życiową. Odpowiednie oświetlenie ukazuje detale i ornamentykę budynku, podnosząc jego atrakcyjność. I ten taras jest bliżej nas, ale nie ogranicza , pozwala znaleźć nowe miejsce do odpoczynku, spotkania czy zabawy. Takie chwile są bezcenne. Nieco inaczej przedstawiają się możliwości w domach projektowanych i budowanych współcześnie. To kooperacja z architektem - projektantem pozwoli wkomponować i pozyskać dodatkową przestrzeń, która tworzy nowe miejsce do relaksu, pracy czy ulubionej formy spędzania czasu.

 

Tarasola Cubic (realizacja prywatna Tarasola)

Ten nasz taras jak w dawnych czasach jest przejściem do naszego ogrodu. Miejscem zaczerpnięcia oddechu i podziwiania otaczającej go zieleni. Stąd także możemy zaprezentować naszym gościom urodę kompozycji roślin, czy idealne utrzymaną trawę jak na Wimbledonie.  Lubimy, gdy projekty nowoczesnych domów porywają formą, ale przede wszystkim rozwiązaniami technologicznymi. Inteligentne domy, dbające o prawie każdy szczegół życia domowego, współgrają z nowoczesnymi systemami automatycznego zadaszenia tarasów, które zabezpieczają nas przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Musiało to wyglądać paradnie, gdy panie w koafiurach i krynolinach uciekały przed deszczem do pałacu. Teraz nic nas nie zaskoczy chyba, że niespodziewany gość.

 Tarasola Technic (realizacja prywatna Tarasola)

Teraz cieszymy się obcowaniem z przyrodą, jej bliskością. Chcemy, by nasz ten mały świat był taki, jaki sobie wymarzyliśmy. Spełniajmy swoje marzenia. Ten pierwotny taras - udeptana ziemia przed jaskinią  - z czasem ewoluował, otrzymał kamienną podłogę, balustrady i inne elementy architektoniczne. Powiększał się i upiększał. Był wyrazem ambicji i prestiżową inwestycją. Ale przede wszystkim to miejsce dla nas, do relaksu, pracy, zabawy i bycia bliżej otaczającej nas przyrody, jak w znanej piosence:

Pamiętajcie o ogrodach

 przecież stamtąd wyszliście,

W żar epoki użyczają wam chłodu,

Tylko drzewa tylko liście…..

i Tarasola (?)


Szwecja, realizacja prywatna Tarasola