Projekty Domów
6 typów schodów ze względu na ułożenie stopni
18.07.2018
6 typów schodów ze względu na ułożenie stopni

Jako producenci schodów chcielibyśmy podzielić się z Państwem wiedzą, która przyda się przy okazji aranżacji wnętrza. Poniżej przedstawiamy naszą propozycję podziału schodów drewnianych w odniesieniu do sposobu ułożenia stopni. Temat ten jest niezwykle istotny, gdy będą Państwo chcieli dyskretnie wkomponować stopnie we wnękę przedpokoju, wyeksponować schody w salonie czy też praktycznie dopasować wejście na poddasze.

Schody jednobiegowe (fot. 1) są najprostszym rozwiązaniem, nie posiadają spocznika, a schody półkowe w takim wariancie wyglądają niezwykle estetycznie. Prosta klatka schodowa jest także mniej kosztowna i łatwa do zainstalowania.

Fot. 1. Schody jednobiegowe

Schody dwubiegowe (fot. 2) sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ zajmują stosunkowo niewiele miejsca. W tym wariancie występują dwa przeciwległe biegi, które łączy spocznik, dzięki czemu schody te są bardziej komfortowe niż jednobiegowe.

Fot. 2. Schody dwubiegowe.

Schody łamane (fot. 3) (w kształcie litery „L”) pozwalają na wykonanie węższego otworu w stropie, jeśli chcemy zaoszczędzić miejsce na wyższej kondygnacji. Może być to również rozwiązanie bardziej interesujące wizualnie niż proste schody jednobiegowe, np. przy wyborze tradycyjnych schodów na beton. Ponadto jest to także jedna z bardziej bezpiecznych opcji dla dzieci i osób starszych, ze względu na obecność spocznika w ok. 1/4 biegu schodów. 

Fot. 3. Schody łamane.

Schody zabiegowe (fot. 4) pięknie prezentują się w przypadku schodów dywanowych samonośnych, jednak nie są ergonomiczne. Mogą występować jako schody jedno- lub dwuzabiegowe. Zaprojektowane z uwzględnieniem miękkich i płynnych linii prezentują się niezwykle efektownie.

Fot. 4. Schody zabiegowe.

Schody wachlarzowe (fot. 5), wiszące oraz gięte równie imponująco uwidaczniają nietuzinkowość schodów dywanowych, choć ich montaż ma sens, gdy pomieszczenie jest na tyle duże, aby wewnętrzny promień krzywizny pozwalał na zachowanie minimum 16 cm szerokości stopnia na jego węższym końcu. 

Fot. 5. Schody wachlarzowe.

Schody spiralne (fot. 6) to rozwiązanie najbardziej kompaktowe, ale jednocześnie bardzo niewygodne, zatem często wybierane do wejścia na poddasze, z którego korzystamy okazjonalnie. Jednakże w wersji powiększonej, z zachowaniem szerokich stopni i wykorzystaniem nietypowego designu biegu i balustrad mogą zachwycać nawet w budynkach użyteczności publicznej. 

Fot. 6. Schody spiralne. 

Więcej się dowiesz na stronie http://www.roble.eu/